Yukarı Çık

Konya Yöresel Lezzetleri

KONYA USULÜ KOALİSYON

Konya Mevlana Lokantası’nın ‘Koalisyon’ yemeği, yöresel lezzetleri bir arada sunuyor.Bıçak arası ve etli ekmek pideleri de nefis.

Etli ekmek, fırın kebabı ve bamya çorbası.Konya’nın yöresel yemeklerinden sadece birkaçı.Bu yöresel yemekleri İstanbullulara sunan lezzet mekanlarından biri Bahçelievler Ünverdi Kavşağı’ndaki Konya Mevlana Lokantası.15 yıldır hizmet veren lokantanın sahibi Adem Hakverdi çekirdekten yetişme. İlk olarak Konya Ereğli’de başladığı meslek hayatında 25 yılı geride bırakmıştı.1990 yılında geldiği İstanbul’daki ilk üç yılında usta olarak çalışan Adem Hakverdi, daha sonra kendi yerini açmış. Her sabah yemeklerin hazırlıklarını bizzat kendisi yaptıktan sonra mutfağı yine kendisi gibi Konyalı olan ustalara teslim eden Adem Hakverdi, etler dahil yemeklerin malzemelerini memleketinden getiriyor.Malzeme ve usta Konya menşeli olunca ortaya nefis lezzetler çıkıyor.

ETLİ BAMYA ÇORBASI

Konya Mevlana Lokantası’nda ilk tadılması gereken lezzet “Bamya Çorbası”. Çiçek adı verilen küçük bamyaların haşlanarak, terbiyelenmiş etle pişirilen nefis bir çorba var ki oda ayrı bir lezzet. Yine Konya’ya has fırın mercimek. Kemiklerle birlikte kazan içinde pişirilen bu lezzetli mercimek çorbası fırında tam 8 saat kalıyor. Çıktıktan sonra mercimek un haline gelmiş oluyor.Adem Hakverdi, çorbanın tüpte pişirilmediğini, Konya’da olduğu gibi fırın sıcaklığında pişirildiğini özellikle vurguluyor.

Konya’nın en çok bilinen lezzetlerinden biri olan Etli Ekmek.Unu Konya’dan geliyor. Adem Hakverdi, uzayıp incelmediği ve koptuğu için başka yerin unundan olmadığını ifade ediyor. Soğan, biber ve domates karışımı çok az kullanıldığı için kıymadaki etin lezzetini fazlasıyla alıyorsunuz. Benzer bir pidede ‘Bıçak Arası’. Yalnız bunda kıyma yerine kuşbaşı et kullanılıyor. Bıçak arası pidesinde soğan yok. Bu iki nefis lezzetin yanında bir de Mevlana adlı pideleri var. Kıymanın üzerine Konya’dan getirilen kaşar peyniri atılıyor. Ortaya farklı bir lezzet çıkıyor. İncecik açılan bu pideler masanıza tahta üzerinde getiriliyor.

ET KEMİKTEN AYRILIYOR

Konya Mevlana Lokantası’nın spesiyalleri arasında yer alan fırın kebabı da çok nefis.Öyle pişirilmiş ki et kemikten ayrılıyor. Kapaklı bir bakır kazan içinde hiç hava almayacak şekilde kapatılarak pişirilen kuzu etlerine herhangi bir sos eklenmiyor. Sadece tuz atılıyor.Saat 11.00- 23.30 arasında hizmet veren lokantanın bir de kendine has “koalisyon” adlı özel bir yemeği var. Aslında burada sunulan yöresel yemeklerin karışımından oluşuyor.Adem Hakverdi, karışık yerine koalisyon ismini vermeyi tercih etmiş. Mekan finali yapacağınız tatlıları da yöresel. Saç Arası fıstıklı ve cevizli olarak iki çeşit yapılıyor.

Adres: Eski Londra Asfaltı No:71 Bahçelievler
Tel: 0212 553 30 72